Eksponat miesiąca - Styczeń 2021

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 stycznia 2021

Krzyż Oświęcimski

Od 2005r. 27 stycznia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W związku z tym jako eksponat miesiąca Grajewska Izba Historyczna przedstawia Krzyż Oświęcimski, znajdujący się w tutejszych zbiorach. Do odznaczenia dołączono legitymację nadania.

Krzyż Oświęcimski do zbiorów Izby został przekazany 12 czerwca 1995r. przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Legitymację (o numerze 149-86-32-KO) wystawiono na osobę o nazwisku Strzałkowski Konstanty (syn Antoniego).

Odznaczenie składa się z dwóch elementów. Jednym z nich jest krzyż równoramienny, prosty, posrebrzany i oksydowany o wymiarach 42 mm x 42 mm i szerokości ramion 13 mm. Na awersie odznaczenia znajduje się pośrodku odwrócony czerwony trójkąt z literą „P” na tle drutu kolczastego. Na rewersie widnieje czterowersowy napis z wytłoczonych liter: PRL. WIĘŹNIOM HITLEROWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH.

Krzyż jest zawieszony na – przewleczonej przez metalowe kółko – wstążce o długości 62 mm i szerokości 40 mm.

Wśród więźniów obozu Auschwitz byli również Grajewianie. Przebywał tam m. in. Teodor Kuczyński, późniejszy dyrektor grajewskiego oddziału Banku PKO BP. Jemu udało się przeżyć ten okrutny okres. Były jednak osoby, które za swój pobyt w obozie zapłaciły największą cenę. Dnia 17 września 1942r. zginął tam Ignacy Roman Krzywicki, były komendant Straży Granicznej w Grajewie. Pobytu w obozie nie przeżył również Marian Waldemar Waldeck, dowódca szwadronu 9 pułku strzelców konnych w 1939r. Został zamordowany 6 VIII 1942r. pod nazwiskiem Marian Werner. Wspomniany obóz stał się również miejscem śmierci Bogdana Mieczysława Humięckiego, grajewskiego harcerza (1942r.). Wśród ofiar są też Żydzi. Urodzili się oni w Grajewie, a w późniejszym czasie stąd wyjechali. (Większość Żydów z tego miasta zgładzono w Treblince).

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Zdjęcie Eksponatu miesiąca stycznia 2021 r. - Krzyż Oświęcimski

  Zdjęcie Eksponatu miesiąca stycznia 2021 r. - Krzyż Oświęcimski

 • Powiększ zdjęcie Zdjęcie Eksponatu miesiąca stycznia 2021 r. wraz z legitymacją

  Zdjęcie Eksponatu miesiąca stycznia 2021 r. wraz z legitymacją

 • Powiększ zdjęcie Logo obchodów 480-lecia nadania praw miejskich Grajewu

  Logo obchodów 480-lecia nadania praw miejskich Grajewu