Grajewska Izba Historyczna

Wakacje z GIH

1 września 2021

Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy 29 czerwca 2021 r. obchodami 100-rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych. Z tej okazji powstała replika bramy grajewskich koszar, przez którą wchodzi się na salę z ekspozycją poświęconą pułkowi. W dniu 7 lipca odwiedzili nas szczególni goście. Byli nimi żołnierze 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka, który kultywuje tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych i którzy brali udział w rajdzie historycznym w miejsce ostatniej bitwy partyzanckiej 9 psk AK.

Następnym punktem przygotowanych przez nas letnich atrakcji było otwarcie  24 lipca wystawy "Nafty czar", która była czynna do 30 sierpnia. Naszym gościem był pan Dariusz Jurczak, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji a zarazem sporej kolekcji lamp ciśnieniowych i innym sprzęcie gospodarstwa domowego napędzanego naftą.

Dla dzieci przygotowaliśmy 27 lipca warsztaty plastyczne pt. „Zamki nie tylko z piasku”. Wszyscy bawiliśmy się świetnie a zamki wyszły przepiękne. To nie koniec wydarzeń przygotowanych z myślą o najmłodszych miłośnikach śladów przeszłości. Dnia 7 sierpnia obył się nasz pierwszy historyczny wyjazd. O schronach Linii Mołotowa (Niedźwiadna) opowiedział i oprowadził Tomasz Dudziński następnie o niemieckim schronie bojowym w Świdrach opowiedział i oprowadził Pan Jerzy Nikliński, któremu bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i gościnność. Nasza wyprawa zakończyła się ogniskiem.

W sobotę 14 sierpnia, czyli w przeddzień Święta Wojska Polskiego w Grajewie w tzw. „parku z czołgami” odbył się piknik historyczno-militarny. Jego głównym elementem było symboliczne odsłonięcie muralu powstałego na ścianie budynku Centrum Organizacji Pozarządowych. Treść muralu nawiązuje do 100. Rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Grajewie w latach 1924-1939. Odsłonięcia muralu dokonali Burmistrz Miasta Grajewa – Dariusz Latarowski i dowódca GRH  9 PK – Grzegorz Marciniak. Krótki referat wprowadzający o historii 9 PSK wygłosił dr Tomasz Dudziński.

Uczestnicy pikniku mieli także możliwość zapoznania się z wystawą plenerową „Barwa i tradycja 9 PSK” oraz obejrzenia filmu paradokumentalnego „Poznaj Pana po cholewie...”. Najmłodsi mieszkańcy skorzystali z licznych animacji tematycznych prowadzonych przez animatorów „Fabryki zabawy”, czy tzw. „dmuchańców”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK, na której było prezentowane umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie kawalerzystów z okresu II RP oraz namiot promocyjny Grajewskiej Izby Historycznej. Harcerze z Hufca „Biebrzańskiego” ZHP im. 9 PSK prowadzili miniquiz tematyczny o 9 PSK z symbolicznymi nagrodami dla dzieci i młodzieży.

Miłośnicy Grajewskich Spotkań z Historią 21 sierpnia uczestniczyli w otwarciu wystawy czasowej "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920". Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, dlatego też referat wprowadzający wygłosił jego przedstawiciel Pan Jarosław Wasilewski. Będzie można ją zwiedzać do 11 września 2021 r.

Ostatnim wakacyjnym wydarzeniem były warsztaty „Zbuduj czołg”, które odbyły się 24 sierpnia. Uczestnicy zajęć z przygotowanych pakietów części drewnianych, plastikowych i tekturowych przy użyciu  kleju, młotka  i śrubek stworzyli model czołgu T-34, niegdyś bardzo popularnego w Polsce. Zajęcia te miały na celu pokazanie, że także przedmioty codziennego użytku, powszechnie dostępne, mogą posłużyć do zbudowania wymarzonego przedmiotu. Dodatkowym elementem zajęć była krzyżówka przygotowana przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Jej treść dotyczyła bezpiecznego spędzania wolnego czasu, nie tylko podczas wakacji.

Zapraszamy do odwiedzin Grajewskiej Izby Historycznej oraz do uczestnictwa w organizowanych przez nas wydarzeniach.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Replika bramy grajewskich koszar 9. Pułku Strzelców Konnych

  Replika bramy grajewskich koszar 9. Pułku Strzelców Konnych

 • Powiększ zdjęcie Wizyta żołnierzy 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka

  Wizyta żołnierzy 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka

 • Powiększ zdjęcie Wystawa Nafty czar

  Wystawa Nafty czar

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty Zamki nie tylko z piasku

  Warsztaty Zamki nie tylko z piasku

 • Powiększ zdjęcie Wakacyjna przygoda z GIH

  Wakacyjna przygoda z GIH

 • Powiększ zdjęcie Piknik historyczno-militarny. Odsłonięcie muralu z okazji 100. rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych

  Piknik historyczno-militarny. Odsłonięcie muralu z okazji 100. rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych

 • Powiększ zdjęcie Wystawa Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920

  Wystawa Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty Zbuduj czołg

  Warsztaty Zbuduj czołg