Grajewska Izba Historyczna

Wydarzenia / Aktualności

Artykuły

"Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Przejdź do - "Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

W sobotę 16 października w sali widowiskowej GCK odbył się po raz drugi w naszym mieście „Wielki test wiedzy o historii Grajewa” wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …”. Do udziału w teście zgłosiło się 38 osób w dwóch kategoriach wiekowych: osoby dorosłe i młodzież poniżej 18 roku życia. Ich zadaniem była odpowiedź na 35 pytań konkursowych. Ponieważ obchodzimy w tym roku 100. rocznicę powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, to właśnie jego dotyczyła tematyka tegorocznego testu. W pierwszej kolejności liczyły się prawidłowe odpowiedzi, ale jak się okazało czas ich udzielania za pomocą pilotów był równie ważny.

Czytaj więcej o: "Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK)"

Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Przejdź do - Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Grajewskie Centrum Kultury zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat na bezpłatne szkolenie: DZIENNIKARSTWO ONLINE.

Na zajęciach dowiemy się m.in. co to jest fake news, czym jest blog i jak go założyć, jak tworzyć teksty, jak robić dobre zdjęcia i filmy oraz omówimy wiele innych ciekawych tematów. 

 

Czytaj więcej o: Bezpłatne szkolenie: Dziennikarstwo online

Dzień Edukacji Narodowej - 14 X

Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

Przejdź do - Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

W parku przy ulicy Wojska Polskiego o godzinie 11.00 została uroczyście otwarta wystawa plenerowa zdjęć miasta Grajewa będących w posiadaniu członków FB grupy „Grajewo dawniej i dzisiaj”. Wystawa jest realizowana w ramach inicjatyw kulturalnych mieszkańców Grajewa 2021 „Bądź(MY) (cool)turalni. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział burmistrz miasta Grajewo Pan Dariusz Latarowski. Pochwalił on zarząd grupy, a także osoby, które chcą podzielić się swoimi zdjęciami. Podziękowania złożono również Karolowi Ostrowskiemu, który wystawę opracował oraz wszystkim pracownikom Grajewskiego Centrum Kultury za pomoc w jej przygotowaniu.

Czytaj więcej o: Wystawa plenerowa "Z życia Grajewa" - 9 X

Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X

Przejdź do - Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X

W dniu 2 października 2021 r. odbyło się kolejne „Grajewskie Spotkanie z Historią”  podczas którego gościliśmy Radosława Hermana, kierownika prac archeologicznych na zamku krzyżackim w Ełku. Była to okazja do zapoznania się ze specyfiką prac archeologa, etapami prac archeologicznych i zmianach, jakie następowały na przestrzeni wieków na wyspie i na samym zamku. Pokazano artefakty wydobyte na terenie zamku podczas badań:  ceramikę, monety, elementy broni oraz inne stalowe przedmioty użytkowe.

Czytaj więcej o: Grajewskie Spotkania z Historią - 2 X

Nowe eksponaty w Grajewskiej Izbie Historycznej - 22 IX

Przejdź do - Nowe eksponaty w Grajewskiej Izbie Historycznej - 22 IX

Dziś nasze zbiory wzbogaciły się o dwa, stare szyldy urzędowe przekazane przez Miasto Grajewo - dziękujemy. I choć okres PRL nie był tym chlubnym w przeszłości Polski, to jednak nie jesteśmy go w stanie wymazać z naszej historii i o nim także opowiadamy w naszej Izbie Historycznej. Szyldy po konserwacji na pewno trafią na naszą ekspozycję poświęconą historii Grajewa.

Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

Przejdź do - Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

W sobotę 18 września 2021 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” .  Obecny był sam autor. Jacek Skrzydlewski przedstawił 3 główne wątki, związane z ekspozycją. Pierwszym z nich jest cykl „Analfabeci wszystkich krajów łączcie się”. Jego nazwa wzięła się z braku tekstów w obrazkach. Kolejny cykl tworzą rysunki z tzw. dymkami. Tak umownie określa się testy towarzyszące obrazkom w komiksach. Ostatni cykl tworzą ilustracje do książek m. in. Apoloniusza Ciołkiewicza i Mariana Podleckiego. Na wystawie można zobaczyć również oryginalne egzemplarze czasopisma „Świat Młodych”, na łamach którego Jacek Skrzydlewski publikował swoje prace. W ten sposób widzowie mogli porównać ewolucję w jego stylu.

Czytaj więcej o: Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

Przejdź do - Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

10 września na boisku przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie odbył się Festyn „Samorządowe Przygody z Nauką” w którym wzięła udział  Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej o: Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

Wakacje z GIH

Przejdź do - Wakacje z GIH

Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy 29 czerwca 2021 r. obchodami 100-rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych. Z tej okazji powstała replika bramy grajewskich koszar, przez którą wchodzi się na salę z ekspozycją poświęconą pułkowi. W dniu 7 lipca odwiedzili nas szczególni goście. Byli nimi żołnierze 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka, który kultywuje tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych i którzy brali udział w rajdzie historycznym w miejsce ostatniej bitwy partyzanckiej 9 psk AK.

Czytaj więcej o: Wakacje z GIH

Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII

Przejdź do - Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII

W sobotę 14 sierpnia, czyli w przeddzień Święta Wojska Polskiego w Grajewie w tzw. „parku z czołgami” odbył się piknik historyczno-militarny. Jego głównym elementem było symboliczne odsłonięcie muralu powstałego na ścianie budynku Centrum Organizacji Pozarządowych. Treść muralu nawiązuje do 100. Rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Grajewie w latach 1924-1939. Odsłonięcia muralu dokonali Burmistrz Miasta Grajewa – Dariusz Latarowski i dowódca GRH  9 PK – Grzegorz Marciniak. Krótki referat wprowadzający o historii 9 PSK wygłosił dr Tomasz Dudziński.

Czytaj więcej o: Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII