Muzeum Historyczne w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna)

Strona główna


Najnowsze aktualności

Wystawa "Złodzieje dusz"

Powiększ zdjęcie Plakat%20wystawa%20Złodzieje%20dusz

Muzeum Historyczne w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna), oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy twórczości grajewskich fotografów przełomu XIX i XX wieku pt. "Złodzieje dusz", które odbędzie się

 

20 lipca godz. 11:00

Muzeum Historyczne w Grajewie

(Grajewska Izba Historyczna)

ul. Legionistów 9

 

Wstęp wolny!

Czytaj więcej o: Wystawa "Złodzieje dusz"

Wakacje z GCK - "Budujemy Latawce"

Powiększ zdjęcie

Miasto Grajewo, Grajewskie Centrum Kultury oraz Grajewska Izba Historyczna zapraszają dzieci w wieku 8-14 lat na zajęcia wakacyjne "Budujemy Latawce", które odbędą się

18 lipca godz. 11:00

(Grajewska Izba Historyczna, ul. Legionistów 9)

 

Obowiązują zapisy – tel. 86 272 29 91. Wstęp: 5 zł.

Czytaj więcej o: Wakacje z GCK - "Budujemy Latawce"

Wycieczka do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie - 06.07.2024

Powiększ zdjęcie Wycieczka%20do%20Skansenu%20Kurpiowskiego%20w%20Nowogrodzie%20-%2006.07.2024

W dniu dzisiejszym zainteresowane osoby wzięły udział w organizowanej przez nas w ramach programu wakacyjnego wycieczce do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Pogoda i humory dopisały, więc wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy naszemu przewodnikowi, który w interesujący sposób oprowadził nas po obiektach w skansenie.

Czytaj więcej o: Wycieczka do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie - 06.07.2024

Wakacje z GCK - "Świat puzzli" - 4.07.2024

Powiększ zdjęcie

Zapraszamy dzieci w wieku 7-14 lat na zajęcia wakacyjne "Świat puzzli".
Układanie puzzli różnego rodzaju może być świetną zabawą.

4 lipca godz. 11:00-12:00

Wstęp wolny

Czytaj więcej o: Wakacje z GCK - "Świat puzzli" - 4.07.2024

Eksponat miesiąca - Lipiec 2024

Powiększ zdjęcie Eksponat%20miesiąca%20-%20Lipiec

Arbeitsausweis Reginy Krukowskiej z 20 marca 1943 r.

W lipcu jako eksponat miesiąca proponujemy Arbeitsausweis z okresu okupacji niemieckiej wystawiony 20 marca 1943 r. w Grajewie na nazwisko Reginy Krukowskiej.

Dokument wykonany został z cienkiego kartonu o beżowej barwie. Składa się z czterech kart (107 x 156 mm) złożonych harmonijkowo wzdłuż dłuższego boku, które po rozłożeniu dają łączny wymiar 428 x 156 mm. Eksponat ma charakter dokumentu z nadrukowanymi elementami (napisy w języku niemieckim, rubryki itp.), do wypełnienia ręcznego lub maszynowego.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Lipiec 2024

Konkurs plastyczny "Poznaj Pana po cholewie ..."

Powiększ zdjęcie
Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół 9 PSK serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym, który jest organizowany z okazji 100-lecia przybycia 9 Pułku Strzelców Konnych do Grajewa.
Szczegółowe informacje w dołączonym Regulaminie.
Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny "Poznaj Pana po cholewie ..."

Eksponat miesiąca - Czerwiec 2024

Powiększ zdjęcie

Rachunek z Zakładu Ślusarsko-Mechanicznego Feliks Mikołajewskiego w Grajewie wystawiony 10 listopada 1923 r.

Muzeum Historyczne (Grajewska Izba Historyczna) jako eksponat miesiąca czerwca proponuje Rachunek z Zakładu Ślusarsko-Mechanicznego Feliksa Mikołajewskiego w Grajewie wystawiony
10 listopada 1923 r. dla Straży Ogniowej w Grajewie. Dokument został przekazany do naszych zbiorów wraz z dużą grupa innych dokumentów związanych z grajewską OSP przez Pana Krzysztofa Chełmińskiego.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Czerwiec 2024

Noc Muzeów 2024

Powiększ zdjęcie

W sobotę 18 maja po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Noc Muzeów". W tym roku można było wysłuchać wykładu Pani Anny Mydlińskiej "Niemi świadkowie przeszłości w dolinach rzek: Jegrzni, Ełku i Biebrzy" oraz tradycyjnie zwiedzać ekspozycje stałe, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dla najmłodszych, którzy tego wieczora wybrali nasze muzeum, czekały drobne upominki. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

Czytaj więcej o: Noc Muzeów 2024

Eksponat miesiąca - Maj 2024

Powiększ zdjęcie

Flo za zawody konne w 9. psk (1936-1939)

Jako eksponat maja proponujemy flo za zawody konne w 9. Pułku Strzelców Konnych z okresu 1936-1939. Flo stanowi nagrodę, którą przypina się ogłowia zwycięskiego konia po ukończeniu zawodów. Flo stanowiło popularną nagrodę, związaną z zawodami jeździeckimi w okresie II Rzeczypospolitej. Tego typu nagrody funkcjonują również w czasach współczesnych.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Maj 2024

Grajewskie spotkania z historią

Powiększ zdjęcie

Kolejne "Grajewskie spotkania z historią" za nami. Mimo niesprzyjającej pogody najbardziej zagorzali pasjonaci historii dotarli i mieli okazję wysłuchać wykładu Marka Gajewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej o/Białystok pt. "Białostoccy funkcjonariusze Policji Państwowej 1919-1939. Portrety nieznane lub zapomniane". Dwugodzinny wykład z pasją o przedwojennej policji z wieloma lokalnymi wątkami wzbudził zainteresowanie zebranych. Dziękujemy prelegentowi i wszystkim słuchaczom oraz zapraszamy na kolejne organizowane przez nas wydarzenia.

 

 

Czytaj więcej o: Grajewskie spotkania z historią