Wydarzenia / Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wystawa „Z życia Grajewa” - 9 X

Przejdź do - Wystawa „Z życia Grajewa” - 9 X

Grajewskie Centrum Kultury oraz grupa FB „Grajewo dawniej i dzisiaj”  serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej „Z życia Grajewa”

 

Czytaj więcej o: Wystawa „Z życia Grajewa” - 9 X

Nowe eksponaty w Grajewskiej Izbie Historycznej - 22 IX

Przejdź do - Nowe eksponaty w Grajewskiej Izbie Historycznej - 22 IX

Dziś nasze zbiory wzbogaciły się o dwa, stare szyldy urzędowe przekazane przez Miasto Grajewo - dziękujemy. I choć okres PRL nie był tym chlubnym w przeszłości Polski, to jednak nie jesteśmy go w stanie wymazać z naszej historii i o nim także opowiadamy w naszej Izbie Historycznej. Szyldy po konserwacji na pewno trafią na naszą ekspozycję poświęconą historii Grajewa.

Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

Przejdź do - Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

W sobotę 18 września 2021 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” .  Obecny był sam autor. Jacek Skrzydlewski przedstawił 3 główne wątki, związane z ekspozycją. Pierwszym z nich jest cykl „Analfabeci wszystkich krajów łączcie się”. Jego nazwa wzięła się z braku tekstów w obrazkach. Kolejny cykl tworzą rysunki z tzw. dymkami. Tak umownie określa się testy towarzyszące obrazkom w komiksach. Ostatni cykl tworzą ilustracje do książek m. in. Apoloniusza Ciołkiewicza i Mariana Podleckiego. Na wystawie można zobaczyć również oryginalne egzemplarze czasopisma „Świat Młodych”, na łamach którego Jacek Skrzydlewski publikował swoje prace. W ten sposób widzowie mogli porównać ewolucję w jego stylu.

Czytaj więcej o: Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” w Grajewskiej Izbie Historycznej - 18 X

Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

Przejdź do - Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

10 września na boisku przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie odbył się Festyn „Samorządowe Przygody z Nauką” w którym wzięła udział  Grajewska Izba Historyczna, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej o: Grajewska Izba Historyczna na Festynie Samorządowym Przygody z Nauką

"Wielki test wiedzy o Grajewie (9 PSK) - 2021" - zgłoszenia do 30 IX

Przejdź do - "Wielki test wiedzy o Grajewie (9 PSK) - 2021" - zgłoszenia do 30 IX

W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania 9 Pułku Strzelców Konnych. Jednym z wydarzeń, które zostało z tej okazji przygotowane jest „Wielki test wiedzy o historii Grajewa (9 PSK) - 2021”, wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …” i z pulą atrakcyjnych nagród finansowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

+ 16 października 2021 r. sala widowiskowa GCK
+ po raz drugi w Grajewie
+ udzielanie odpowiedzi za pomocą pilotów
+ dwie kategorie wiekowe (18 lat)
+ nagrody finansowe o wartości 8 tys. zł
+ upominki dla każdego z uczestników
+ zgłoszenia do 30 września 2021 r.

Czytaj więcej o: "Wielki test wiedzy o Grajewie (9 PSK) - 2021" - zgłoszenia do 30 IX

Wakacje z GIH

Przejdź do - Wakacje z GIH

Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy 29 czerwca 2021 r. obchodami 100-rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych. Z tej okazji powstała replika bramy grajewskich koszar, przez którą wchodzi się na salę z ekspozycją poświęconą pułkowi. W dniu 7 lipca odwiedzili nas szczególni goście. Byli nimi żołnierze 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka, który kultywuje tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych i którzy brali udział w rajdzie historycznym w miejsce ostatniej bitwy partyzanckiej 9 psk AK.

Czytaj więcej o: Wakacje z GIH

Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” - 21 X

Przejdź do - Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” - 21 X

Serdecznie zapraszamy na wystawę czasową „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego”, której otwarcie nastąpiło 18 IX.

Czytaj więcej o: Wystawa „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” - 21 X

Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII

Przejdź do - Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII

W sobotę 14 sierpnia, czyli w przeddzień Święta Wojska Polskiego w Grajewie w tzw. „parku z czołgami” odbył się piknik historyczno-militarny. Jego głównym elementem było symboliczne odsłonięcie muralu powstałego na ścianie budynku Centrum Organizacji Pozarządowych. Treść muralu nawiązuje do 100. Rocznicy powstania 9 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Grajewie w latach 1924-1939. Odsłonięcia muralu dokonali Burmistrz Miasta Grajewa – Dariusz Latarowski i dowódca GRH  9 PK – Grzegorz Marciniak. Krótki referat wprowadzający o historii 9 PSK wygłosił dr Tomasz Dudziński.

Czytaj więcej o: Odsłonięcie muralu poświęconego 9. psk - 14 VIII

Wakacyjna przygoda z GIH - 7 VIII

Przejdź do - Wakacyjna przygoda z GIH - 7 VIII

Dziś obył się nasz pierwszy historyczny wyjazd. O schronach Linii Mołotowa (Niedźwiadna) opowiedział i oprowadził Tomasz Dudziński następnie o niemieckim schronie bojowym w Świdrach opowiedział i oprowadził Pan Jerzy Nikliński, któremu bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i gościnność. Nasza wyprawa zakończyła się ogniskiem

Kolejny wyjątkowy eksponat w zbiorach GIH

Przejdź do - Kolejny wyjątkowy eksponat w zbiorach GIH

Nasze zbiory wzbogaciły się o kolejny wyjątkowy eksponat. Jest nim łyżeczka z zastawy oficerskiej 9 Pułku Strzelców Konnych, która należała do ppor. Leona Wrześniowskiego. Można ją już podziwiać na naszej wystawie poświęconej 9 psk wraz z pozostałymi trzema sztućcami, które są już w naszych zbiorach. Zapraszamy.

Czytaj więcej o: Kolejny wyjątkowy eksponat w zbiorach GIH