Wydarzenia / Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Życzenia Dzień Matki

Światowy Dzień Mleka w Muzeum Mleka w Grajewie - 4 VI

Przejdź do - Światowy Dzień Mleka w Muzeum Mleka w Grajewie - 4 VI

 

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury Grajewskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na Światowy Dzień Mleka, który odbędzie się

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Mleka w Muzeum Mleka w Grajewie - 4 VI

Nowa aranżacja części sali ekspozycyjnej GIH - 18 V

Przejdź do - Nowa aranżacja części sali ekspozycyjnej GIH - 18 V

Pod koniec stycznia prezentowaliśmy w nowej aranżacji fragment ekspozycji stałej, dotyczący okresu okupacji z okresu II wojny światowej. Dziś prezentujemy Państwu efekt dalszych prac, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników GIH. Tym razem nowej jakości nabrała część dotyczącą ochrony granicy z Prusami Wschodnimi w okresie II RP. Pogoda co raz lepsza, więc to świetny pretekst do spaceru i odwiedzin naszej palcówki.

Zapraszamy.

Relacja z Nocy Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej - 14 V

Przejdź do - Relacja z Nocy Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej - 14 V
Dnia 14 maja 2022 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej zorganizowana została kolejna edycja Nocy Muzeów. Tym razem swoje zbiory prezentowali miłośnicy gromadzenia różnych przedmiotów. Osoby odwiedzające Izbę mogły dowiedzieć się jak różnorodne i oryginalne mogą być zainteresowania. Tegoroczna Noc Muzeów była również okazją do zwiedzania ekspozycji stałych GIH.
 

Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP w Grajewie - 8 V

Przejdź do - Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP w Grajewie - 8 V
8 MAJA - Narodowy Dzień Zwycięstwa Grajewo uczciło pod pomnikiem Niepodległości odśpiewując hymn oraz składając kwiaty. Tego dnia odbyła się również inscenizacja rozbicia PUBP w Grajewie, która miała miejsce w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. Głównymi organizatorami inscenizacji były: Miasto Grajewo, Grajewskie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie.

 
Czytaj więcej o: Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP w Grajewie - 8 V

Grajewskie spotkania z historią - 2 IV

Przejdź do - Grajewskie spotkania z historią - 2 IV

Dnia 2 kwietnia 2022r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyła się kolejna edycja „Grajewskich spotkań z historią”. Tym razem wykład pod tytułem: „Grajewo, miasto na granicy światów (znaczenie linii kolejowej w życiu miasta)” wygłosił Dariusz Jurczak z Muzeum Historycznego z Ełku.

Czytaj więcej o: Grajewskie spotkania z historią - 2 IV

Otwarcie wystawy „Przywróćmy wspomnienia. Grajewskie zakłady pracy w okresie PRL” - 26 III

Przejdź do - Otwarcie wystawy „Przywróćmy wspomnienia. Grajewskie zakłady pracy w okresie PRL” - 26 III

Dnia 26 marca 2022 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Przywróćmy wspomnienia. Grajewskie zakłady pracy w okresie PRL”, która przedstawia 16 grajewskich zakładów z tamtego okresu.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Przywróćmy wspomnienia. Grajewskie zakłady pracy w okresie PRL” - 26 III

Rodzinne warsztaty „Budki lęgowe dla ptaków” - 12 III

Przejdź do - Rodzinne warsztaty „Budki lęgowe dla ptaków”  - 12 III

Dnia 12 marca 2022 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyły się rodzinne warsztaty techniczno-plastyczne „Budki lęgowe dla ptaków”. Uczestnicy zajęć mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w majsterkowaniu. Zobaczcie efekty ich wspólnej pracy.

Zbiory GIH znowu się powiększyły

Przejdź do - Zbiory GIH znowu się powiększyły

Dzięki grajewianom, chcącym zachować dla potomnych kawałek historii naszej małej ojczyzny nasze zbiory wzbogaciły się po raz kolejny o wyjątkowe eksponaty i dokumenty. Pani Krystyna Stypułkowska (z d. Sztramko) przekazała szereg zdjęć i dokumentów związanych z rodzinami Sztramko i Pietrzyk, w tym m.in. korespondencję kierowaną do Żelechowskich właścicieli dworu w Boguszach, legitymację do odznaki pamiątkowej 9 PSK, czy nieśmiertelnik z obozu w Boguszach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Relacja z otwarcia wystawy „Gorzka chwała – powstanie 1863”. – 12 II

Przejdź do - Relacja z otwarcia wystawy „Gorzka chwała – powstanie 1863”. – 12 II

W Grajewskiej Izbie Historycznej 12 lutego 2022r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Gorzka chwała – powstanie 1863”. Ekspozycja pochodzi z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wchodzi ono w skład stołecznego Muzeum Niepodległości. Wystawa ma formę złączonych ze sobą plansz. Zawieszają one zdjęcia, mapy i kolorowe obrazy, związane z powstaniem styczniowym. Część opisowa zawiera bogatą treść. Otwarciu wystawy towarzyszył referat wprowadzający, wygłoszony przez p. Macieja Grabowskiego, związany z różnymi wątkami powstania styczniowego. Zgromadzoną publiczność szczególnie interesowało przedstawienie wydarzeń, mających miejsce w okolicach Grajewa w latach 1863-1864.

Wystawa będzie dostępna w Grajewskiej Izbie Historycznej do 5 marca 2022r.