Wydarzenia / Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Grajewskie spotkania z historią - 24 II

Przejdź do - Grajewskie spotkania z historią - 24 II

W sobotę 24 lutego w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Grajewskie spotkania z historią”. Tym razem tematem przewodnim było grobownictwo wojenne okresu I wojny światowej. Jako pierwsza wystąpiła dr Małgorzata Karczewska z referatem pt. „Cmentarnictwo I wojny światowej. Idea i realizacja na przykładzie Grajewa i okolic.” Zaprezentowała ona zebranym założenia, które legły u podstaw organizacji cmentarzy wojennych oraz ich faktyczną realizację w bezpośrednich okolicach Grajewa. Drugi z prelegentów dr Tomasz Dudziński w wykłądzie pt. „Grajewskie groby wojenne okresu I wojny światowej w ikonografii z epoki” zaprezentował kilkanaście zdjęć i kart pocztowych głównie ze zbiorów własnych i Pana Andrzeja Aleksandrowicza, ukazujących groby wojenne żołnierzy armii niemieckiej w obszarze miasta Grajewa. Oba wykłady korelowały ze sobą i się uzupełniały. Po wygłoszeniu referatów oboje prelegenci przy wsparciu dr. hab. Macieja Karczewskiego udzielili odpowiedzi na związane z poruszaną tematyką pytania zgromadzonych. Tradycyjnie już w naszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Dariusza Latarowskiego – Burmistrza Miasta Grajewo, Haliny Muryjas-Rząsy – Przewodniczącej Rady Miasta Grajewo oraz Waldemara Remfelda – Starosty Powiatu Grajewskiego. Tradycyjnie już była też przestrzeń do rozmów kuluarowych, czy zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych naszej placówki.

Wystawa "MONIDŁA - świadectwa przeszłości"

Przejdź do - Wystawa "MONIDŁA - świadectwa przeszłości"

W sobotę 17 lutego w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się otwarcie wystawy „MONIDŁA świadectwa przeszłości – Ginące rzemiosła”.

Czytaj więcej o: Wystawa "MONIDŁA - świadectwa przeszłości"

Walentynki

Ferie zimowe z GIH - wycieczka do białostockich muzeów

Przejdź do - Ferie zimowe z GIH - wycieczka do białostockich muzeów

W sobotę 27 stycznia zainteresowany osoby wzięły udział w zorganizowanej przez nas wycieczce do Białegostoku. W jej ramach odwiedziliśmy Muzeum Wojska oraz Muzeum Historyczne. Ciekawe ekspozycje i opowieści przewodników po wystawach na pewno wzbogaciły wiedzę wszystkich uczestników. Nie zawsze trzeba wybierać się w "szeroki świat", by zobaczy coś nowego i interesującego. Często nawet nie wiemy, że ciekawe do zwiedzania miejsce mamy tuż za przysłowiowym progiem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas.

Dzień Babci i Dziadka

Rodzinne warsztaty techniczne – Metaloplastyka - 9 XII

Przejdź do - Rodzinne warsztaty techniczne – Metaloplastyka - 9 XII

Dnia 9 grudnia 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyły się  rodzinne warsztaty techniczno-plastyczne „Metaloplastyka”. Uczestnicy warsztatów wykonali  tabliczki ze swoim imieniem, które mogą stać się oryginalną ozdobą ich pokoju. Dziękujemy za uczestnictwo w naszych warsztatach i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez GCK.

Mikołajki

Nowe eksponaty

Przejdź do - Nowe eksponaty
W dniu dzisiejszym dzięki Panu Jarosławowi Dembińskiemu nasze zbiory znowu się powiększyły o kilka drobiazgów. Serdecznie dziękujemy.
 
Szczególnie cieszą nasz te związane bezpośrednio z Grajewem m.in.:
 
- Wpinka/znaczek Forum Młodego Pokolenia ZSMP-PRON – Grajewo ‘86
- Wpinka/znaczek Bieg Zwycięstwa ZSMP – 4 maja 1985 r.
- Wpinka/znaczek Srebrne Muszkiety Łomża-Grajewo – V 89 r.
- Wpinka/znaczek II Sportowy Turniej Miast o Puchar Wojewody Łomżyńskiego, Grajewo 28.05.1988 r.
- Wpinka/znaczek Wojewódzka Inauguracja Dni Olimpijczyka, Grajewo 11.4.1981 r.
 
Niby drobiazgi bez większej wartości finansowej, jednak ponieważ dotyczą przeszłości naszego miasta, są dla nas i tak cenne.

Wielki Test Wiedzy o Historii Grajewa - 2023

Przejdź do - Wielki Test Wiedzy o Historii Grajewa - 2023

W niedzielę 26 listopada w sali widowiskowej GCK już po raz czwarty odbył się „Wielki test wiedzy o historii Grajewa” wzorowany na formule telewizyjnej „Wielkich testów o …”. Do udziału w teście zgłosiło się 62 uczestników (młodzież ucząca się do 20 roku życia). Ich zadaniem była odpowiedź na 40 pytań konkursowych. Ponieważ obchodzimy w tym roku 150. rocznicę uruchomienia linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej (VIII 1873 r.), to właśnie jej historii dotyczyła zdecydowana większość pytań. W pierwszej kolejności liczyły się prawidłowe odpowiedzi, ale jak się okazało, czas ich udzielania za pomocą pilotów był równie ważny.

Czytaj więcej o: Wielki Test Wiedzy o Historii Grajewa - 2023

Wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej

Przejdź do - Wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej

W sobotę 25 listopada w Grajewskiej Izbie Historycznej odbył się wernisaż wystawy "Malarskie Inspiracje" Barbary Skąpskiej. Licznie zebrani goście mieli okazją nie tylko do podziwiania przeniesionych na płótno pięknych krajobrazów i elementów przyrody, które są główną tematyką prezentowanych prac, lecz także do rozmowy z artystką. A wszystko w przyjaznej i ciepłej atmosferze mimo zaczynającej się za oknem zimy. Wszystkich, którzy nie mieli okazji odwiedzić nas dziś, zapraszamy do obejrzenia wystawy w dogodnym terminie, gdyż będzie ona prezentowana do dnia 23 grudnia.