Wydarzenia / Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Przejdź do - Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

W sobotę 23 września w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się otwarcie wystawy „Para buch ... (1873-2023) – 150 lat kolei w Grajewie”. Wystawa została przygotowana przez pracowników GIH przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół 9 PSK w Grajewie i licznym gronem osób indywidualnych – pasjonatów kolejnictwa i nie tylko w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą uruchomienia linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej. Na wystawie można zobaczyć liczne urządzenia techniczne, historyczne szyny kolejowe, dokumenty, zdjęcia, znaczki pocztowe i wiele, wiele innych materiałów opowiadających 150 lat historii kolei w Grajewie.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"

Przejdź do - Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"
W sobotnie przedpołudnie (18 sierpnia) zainteresowani wzięli udział w kolejnym spacerze historycznym po naszym mieście. Tym razem dyrektor GCK - dr Tomasz Dudziński poprowadził uczestników "Śladami komisarza Modzelewskiego" - bohatera kryminału "Słońce nad Grajewem", którego akcja umiejscowiona jest we wrześniu 1928 r. w Grajewie. Spacer był okazją do przeniesienia się w krajobraz Grajewa końca lat dwudziestych XX w., zobaczenia go "oczami komisarza Modzelewskiego" oraz poznania historii i ciekawostek związanych z miejscami, które pojawiają się na kartach książki i w których bywał. Dziękujemy uczestnikom i fotografom, z których zdjęć korzystamy.

Foto by: Andrzej Aleksandrowicz, Andrzej Wieszczycki

Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII

Przejdź do - Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII

W sobotę 5 sierpnia zainteresowane osoby wzięły udział w zorganizowanej przez Grajewską Izbę Historyczną wycieczce do Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej. Było co podziwiać, gdyż właściciel Pan Wojciech Kot zgromadził w kolekcji około 200 eksponatów z różnych okresów i regionów. Udało się też zobaczyć będący w remoncie zabytkowy pałac oraz "Zaliczyć" lody w Olecku.

Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 VIII

Przejdź do - Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 VIII
W dniu 1 sierpnia 2023 r. odbył się Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godz. 17:00 przedstawiciele samorządów, jednostek, szkół oraz organizacji pozarządowych odśpiewali Hymn Polski, a następnie złożyli wiązanki pod pomnikiem.
 
O godz. 17:30 rozpoczął się bieg w Park Wolności przy ul. Strażackiej na symbolicznym dystansie 1944 m.
Uczestnicy wzięli udział w mini quizie o Powstaniu Warszawskim .

Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII

Przejdź do - Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII
W sobotę 15 lipca o godzinie 11:00 odbyło się otwarcie wystawy ???? Kurpie Poland ???? z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W barwny i interesujący świat Kurpiów gości przybyłych na tę uroczystość wprowadziła dyrektor MKK - Maria Samsel.
Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli do nas dzisiaj dotrzeć zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia GIH aż do 26 sierpnia.
Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII

Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej

Przejdź do - Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej

Dnia 13 maja 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać referatu Michała Grabowskiego -prezesa Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym- „Badania archeologiczne i konserwatorskie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu – odkrycie krypty Jakuba z Glinek herbu Trzaska”.  Była to też okazja do zwiedzenia ekspozycji stałych GIH.

Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe” - 29 IV

Przejdź do - Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe” - 29 IV

W dniu 29 kwietnia 2023 r. w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna), oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe”.

Czytaj więcej o: Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Julii Śmiarowskiej “Prośba o wyspy szczęśliwe” - 29 IV

Spacer historyczny "Grajewski dworzec kolejowy" - 15.04.2023

Przejdź do - Spacer historyczny "Grajewski dworzec kolejowy" - 15.04.2023
W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą uruchomienia linii kolejowej brzesko-grajewskiej w dniu 15 kwietnia odbył się spacer historyczny pt. "Grajewski dworzec historyczny". Jego inicjatorami byli Wiesław Jerulank reprezentujący Szkołę Podstawową Nr 4 w Grajewie oraz Tomasz Dudziński reprezentujący Grajewską Izbę Historyczną, będącą odziałem Grajewskiego Centrum Kultury.
Czytaj więcej o: Spacer historyczny "Grajewski dworzec kolejowy" - 15.04.2023

Spacer historyczny - Grajewski dworzec kolejowy - 15 IV

Przejdź do - Spacer historyczny - Grajewski dworzec kolejowy - 15 IV

Z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy uruchomienia linii kolejowej brzesko-grajewskiej zapraszamy na spacer z historią grajewskiej kolei w tle ...

Sobota 15 kwietnia, godz. 11:00

Zbiórka przed budynkiem dworca kolejowego.

Warsztaty „Osłonka na doniczkę” - 24 IV

Przejdź do - Warsztaty „Osłonka na doniczkę” - 24 IV

Dnia 25 marca 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyły się warsztaty techniczno-plastyczne „Osłonka na doniczkę”. Dzieci wykonały osłonkę na doniczkę, którą mogą ofiarować swojej mamie. Dziękujemy za uczestnictwo w naszych warsztatach i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez GCK.