Pod koniec stycznia prezentowaliśmy w nowej aranżacji fragment ekspozycji stałej, dotyczący okresu okupacji z okresu II wojny światowej. Dziś prezentujemy Państwu efekt dalszych prac, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników GIH. Tym razem nowej jakości nabrała część dotyczącą ochrony granicy z Prusami Wschodnimi w okresie II RP. Pogoda co raz lepsza, więc to świetny pretekst do spaceru i odwiedzin naszej palcówki.
Zapraszamy.
Czytaj więcej o: Nowa aranżacja części sali ekspozycyjnej GIH - 18 VDnia 14 maja 2022 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej zorganizowana została kolejna edycja Nocy Muzeów. Tym razem swoje zbiory prezentowali miłośnicy gromadzenia różnych przedmiotów. Osoby odwiedzające Izbę mogły dowiedzieć się jak różnorodne i oryginalne mogą być zainteresowania. Tegoroczna Noc Muzeów była również okazją do zwiedzania ekspozycji stałych GIH.
Czytaj więcej o: Relacja z Nocy Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej - 14 V8 MAJA - Narodowy Dzień Zwycięstwa Grajewo uczciło pod pomnikiem Niepodległości odśpiewując hymn oraz składając kwiaty. Tego dnia odbyła się również inscenizacja rozbicia PUBP w Grajewie, która miała miejsce w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. Głównymi organizatorami inscenizacji były: Miasto Grajewo, Grajewskie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie.
Czytaj więcej o: Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP w Grajewie - 8 V„Gazeta Grajewska” nr 13 z 16–22 XI 1954 r.
Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca maja proponuje jeden z egzemplarzy „Gazety Grajewskiej”. Gazeta składa się z 4 stron o wysokości 280 mm i szerokości 210 mm każda. Całość została wykonana z papieru gazetowego. Wspomniany powyżej periodyk jest datowany ma numer 13 i jest datowany na 16–22 listopada 1954 r. i jest najstarszym numerem „Gazety Grajewskiej” znajdującym się w naszych zasobach. Eksponat został przekazany do naszych zbiorów w 2011 roku przez pana Apoloniusza Ciołkiewicza.
Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Maj 2022 r.Dnia 2 kwietnia 2022r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyła się kolejna edycja „Grajewskich spotkań z historią”. Tym razem wykład pod tytułem: „Grajewo, miasto na granicy światów (znaczenie linii kolejowej w życiu miasta)” wygłosił Dariusz Jurczak z Muzeum Historycznego z Ełku.
Czytaj więcej o: Grajewskie spotkania z historią - 2 IVŻeliwna tablica z grobu Piotra Arendta z 1888 r.
Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiące kwietnia proponuje tablicę z grobu Piotra Arendta z 1888 r.
Tablica była pierwotnie częścią krzyża nagrobnego, po którym zostały jedynie wygięte ozdobnie fragmenty połączone bezpośrednio z tablicą. Eksponat został wykonany w całości
z żeliwa metodą odlewu i ma następujące wymiary 385 mm wysokości oraz 290 mm szerokości. Natomiast sama tablica ma 230 mm wysokości oraz 290 długości. Tablica ma kształt zbliżony do prostokątnego. W połowie wszystkich krawędzi znajdują się wcięcia, co powoduje, ze narożniki maja formę częściowo wystających poza jego obręb kwadratów. Wzdłuż wszystkich krawędzi tablicy biegnie wypukły dwustopniowy rant, zaś w każdym
z czterech narożników tablicy widoczne są ozdoby w kształcie rozetek o śr. 30 mm.
Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Kwiecień 2022 r.Dnia 12 marca 2022 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury odbyły się rodzinne warsztaty techniczno-plastyczne „Budki lęgowe dla ptaków”. Uczestnicy zajęć mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w majsterkowaniu. Zobaczcie efekty ich wspólnej pracy.
Czytaj więcej o: Rodzinne warsztaty „Budki lęgowe dla ptaków” - 12 III