Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Powiększ zdjęcie

W sobotę 23 września w Muzeum Historycznym w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna) odbyło się otwarcie wystawy „Para buch ... (1873-2023) – 150 lat kolei w Grajewie”. Wystawa została przygotowana przez pracowników GIH przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół 9 PSK w Grajewie i licznym gronem osób indywidualnych – pasjonatów kolejnictwa i nie tylko w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą uruchomienia linii kolejowej Brzesko-Grajewskiej. Na wystawie można zobaczyć liczne urządzenia techniczne, historyczne szyny kolejowe, dokumenty, zdjęcia, znaczki pocztowe i wiele, wiele innych materiałów opowiadających 150 lat historii kolei w Grajewie.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Para buch… (1873-2023 – 150 lat kolei w Grajewie)”

Eksponat miesiąca - Wrzesień 2023 r.

Powiększ zdjęcie Legitymacja%20Złotej%20Odznaki%20ZNP

Złota Odznaka ZNP z legitymacją na nazwisko Tadeusz Muras

We wrześniu jako eksponat miesiąca proponujemy Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego z legitymacją na nazwisko Tadeusz Muras.

Zostały one przekazane do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w lipcu 2020 r. przez Aleksandrą Prystin, córkę Tadeusza Murasa.

Odznaka ma kształt nieregularnej tarczy, z łukowato wciętymi górnymi narożnikami, zbliżony do prostokąta o wymiarach 25 x 16 mm. Wykonano ją z mosiądzu pokrytego miejscowo emalią. Następnie została ona poddana pozłacaniu i oksydowaniu.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Wrzesień 2023 r.

Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"

Powiększ zdjęcie
W sobotnie przedpołudnie (18 sierpnia) zainteresowani wzięli udział w kolejnym spacerze historycznym po naszym mieście. Tym razem dyrektor GCK - dr Tomasz Dudziński poprowadził uczestników "Śladami komisarza Modzelewskiego" - bohatera kryminału "Słońce nad Grajewem", którego akcja umiejscowiona jest we wrześniu 1928 r. w Grajewie. Spacer był okazją do przeniesienia się w krajobraz Grajewa końca lat dwudziestych XX w., zobaczenia go "oczami komisarza Modzelewskiego" oraz poznania historii i ciekawostek związanych z miejscami, które pojawiają się na kartach książki i w których bywał. Dziękujemy uczestnikom i fotografom, z których zdjęć korzystamy.

Foto by: Andrzej Aleksandrowicz, Andrzej Wieszczycki
Czytaj więcej o: Spacer historyczny "Śladami komisarza Modzelewskiego"

Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII

Powiększ zdjęcie Wycieczka%20Muzeum%20Motoryzacji%20w%20Białej%20Oleckiej

W sobotę 5 sierpnia zainteresowane osoby wzięły udział w zorganizowanej przez Grajewską Izbę Historyczną wycieczce do Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej. Było co podziwiać, gdyż właściciel Pan Wojciech Kot zgromadził w kolekcji około 200 eksponatów z różnych okresów i regionów. Udało się też zobaczyć będący w remoncie zabytkowy pałac oraz "Zaliczyć" lody w Olecku.

Czytaj więcej o: Wycieczka Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej - 5 VIII

Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 VIII

Powiększ zdjęcie Bieg%20Pamięci%20Powstania%20Warszawskiego
W dniu 1 sierpnia 2023 r. odbył się Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godz. 17:00 przedstawiciele samorządów, jednostek, szkół oraz organizacji pozarządowych odśpiewali Hymn Polski, a następnie złożyli wiązanki pod pomnikiem.
 
O godz. 17:30 rozpoczął się bieg w Park Wolności przy ul. Strażackiej na symbolicznym dystansie 1944 m.
Uczestnicy wzięli udział w mini quizie o Powstaniu Warszawskim .
Czytaj więcej o: Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 VIII

Eksponat miesiąca - Sierpień 2023 r.

Powiększ zdjęcie Zdjęcie%20Zaświadczenia%20o%20ukończeniu%20kursu%20informacyjno-organizacyjnego%20przysposobienia%20kobiet%20do%20obrony%20kraju%20z%20sierpnia%201939%20r.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu informacyjno-organizacyjnego przysposobienia kobiet do obrony kraju z sierpnia 1939 r.

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca sierpnia proponuje „Zaświadczenie o ukończeniu kursu informacyjno-organizacyjnego przysposobienia kobiet do obrony kraju”. Dokument został wystawiony na nazwisko Wachnik Regina w dniu 16 sierpnia 1939 r. po ukończeniu przez nią kursu, który trwał od 5 maja do 5 sierpnia 1939 r.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Sierpień 2023 r.

Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII

Powiększ zdjęcie
W sobotę 15 lipca o godzinie 11:00 odbyło się otwarcie wystawy ???? Kurpie Poland ???? z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W barwny i interesujący świat Kurpiów gości przybyłych na tę uroczystość wprowadziła dyrektor MKK - Maria Samsel.
Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli do nas dzisiaj dotrzeć zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia GIH aż do 26 sierpnia.
Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy „Kurpie Poland” - 15 VII

Eksponat miesiąca - Lipiec 2023 r.

Powiększ zdjęcie Zdjęcie%20eksponatu%20miesiąca%20lipca%20-%20Haftowana%20makatka

Haftowana makatka 

Grajewska Izba Historyczna jako eksponat miesiąca lipca proponuje haftowaną makatkę kuchenną.

Makatkę wykonano z tkaniny lnianej w kolorze białym o wymiarach 770 x 560 mm. Znajdujący się na niej haft został wykonany nićmi (kordonkiem) barwy ciemnoczerwonej.

Wykonany haft, to scenka rodzajowa. Centralnie znajduje się patera z owocami (m.in. jabłka, gruszki, winogrona, ananas). Na lewo od niej stoi młoda kobieta, trzymająca w rękach tacę z owocami, na prawo zaś widzimy młodego mężczyznę, trzymającego w dłoniach pojedyncze owoce. Oboje ubrani są w letnie stroje: kobieta ma na sobie sukienkę, mężczyzna zaś jest w krótkich spodenkach i w koszuli. W przestrzeni miedzy ich głowami, centralnie nad paterą z owocami znajduje się napis „Smacznego”. Górny i oba boczne brzegi wypełnione są stylizowaną bordiurą w formie wici kwiatowej z dodatkowymi elementami geometrycznymi. Element wici kwiatowej znajduje się też pod paterą z owocami.

Eksponat został przekazany do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w lipcu 2020 r., zachowany jest w stanie bardzo dobrym.

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Lipiec 2023 r.

Eksponat miesiąca - Czerwiec 2023 r.

Powiększ zdjęcie Cennik%20Cechu%20Rzeźnicko-Wędliniarskiego%20w%20Grajewie%20%20na%20sprzedaż%20mięsa%20i%20wędlin%20–%201937%20r.

Cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie

na sprzedaż mięsa i wędlin – 1937 r.

 

Jako eksponat miesiąca czerwca proponuje cennik Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego w Grajewie na sprzedaż mięsa i wyrobów wędliniarskich z 1937 r.

Przedmiot jest papierowym dokumentem o wymiarach 250 x 155 mm szerokości. Ma on formę drukowanego formularza do odręcznego wypełnienia, co też faktycznie nastąpiło.

 

Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - Czerwiec 2023 r.

Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej

Powiększ zdjęcie Noc%20Muzeów%20w%20GIH

Dnia 13 maja 2023 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać referatu Michała Grabowskiego -prezesa Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym- „Badania archeologiczne i konserwatorskie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu – odkrycie krypty Jakuba z Glinek herbu Trzaska”.  Była to też okazja do zwiedzenia ekspozycji stałych GIH.

Czytaj więcej o: Noc Muzeów w Grajewskiej Izbie Historycznej